RC DRIFT TEAM

Jak na to

Údržba tlumičů

Jak na výměnu oleje v tlumičích
Demontáž tlumičů nebudu rozepisovat. Nic zvláštního :)
Rozebrání tlumičů u Avida nebylo nikterak problémové. Vše šlo dobře povolit, ale někde ruční síla nestačila a bylo potřeba použít kombinačky. Vzhledem k tomu že lze efektivně podržet tlumič proti otočení pouze za tělo se závitem je potřeba dát pozor aby nedošlo k poškození závitu a vzít si pod kleště nějaký silný proužek gumy. Většinou není horní čepička nijak moc utažená, pouze rukou, a jde jen o první "utržení" čepičky. poté jde už vše rukou.
Po vylití oleje - černej jak motorovej olej - jsem sundal spodní rameno držící tlumič na kulovém čepu a odšrouboval spodní čepičku pod kterou je plastová podložka, gumovej stírací okroužek, a pod ním plastová podložka. Tyto dvě podložky tlačí proti sobě na okroužek který se zmáčkne a působí tak na píst tlumiče. Těsnění je v tomto případě perfektní a tlumiče nikde "neblejou" olej. Spokojenost.
Po kompletním očištění jsem zpětně složil spodní těsnění a nasadil píst s propouštěcí podložkou.
 Dolití oleje - vytažení pístu do spodní polohy, a nalití oleje až po okraj. Poté je třeba několikrát - cca 20 x až 30 x rychleji píst zatlačit do 3/4, a poté opět vytahnout, aby se vzduch jež zůstal pod propouštěcí podložkou vytlačil nad ni. Když už tam vzduch není - je to slyšet i cítit v pohybu pístu - nechal jsem píst v horní poloze a odstavil tlumič na cca 40 minut aby bublinky v tlumiči vyšly až na hladinu. Mezitím si můžete takto rozebrat, vyčistit, složit a dolít ostatní tlumiče.
 Po cca 40 minutách jsem vzal horní gumovou čepičku, a nasadil do tlumiče. Protlačením či obloučkem směrem dolů. Co je třeba - dávat pozor při vtlačování čepičky neboť se olej vytlačuje z tlumiče ven - přebytečný - a kdyby Vám čepička spadla dostal by se pod ni vzduch.
 Po nasazení gumové čepičky jsem jen našrouboval horní část tlumiče, lehce rukou dotáhl a byl zvědav na výsledek.
 Tlumič fungoval dokonale, a k mému překvapení se to povedlo na poprvé :) čili zatlačit píst do horní polohy, a při puštění samovolně vyjel píst opět do spodní polohy.
 Nikdy !!!zcela nezatlačujte píst do horní polohy. Mohlo by tlakem dojít k protlačení oleje mezi gumovým okroužkem, v horším případě by mohlo dojít k protržení horní gumové čepičky, píst by Vám nasál vzduch, přestal by fungovat a olej by Vám tekl z tlumiče.
Poté jsem nasadil pružiny, a namontoval tlumiče zpět na podvozek. Paráda.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      


   
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
created by Majkl---
Žádné komentáře
 
R C D R I F T Te a m * * * w w w . r c d r i f t . z d e . c z